AKP Seçmeninin Nefret Motivasyonları

“Benim gibi düşünmeyen kesin gâvurdur.”

Malcolm X’e bayılırsın. Niye bayılırsın? Çünkü Amerika’da, Batı kültürünün göbeğinde doğup büyümüş olmasına karşın senin dinini seçmiştir. Onun Müslüman olmasını adeta kendi yaşam tarzının ve inancının doğrulanması gibi görürsün. Üstelik beyaz da değildir; kendinle daha kıyaslanabilir bulursun.

Bir Batılı Müslüman olsa keyiften zevkten ölecek gibi olursun. “Bakın o da gördü gerçeği!” diye döner, kendi ülkende “modern” hayatlar yaşadığı için tiksindiğin insanlara, sanki onun Müslümanlığına sen sebep olmuşsun gibi hava atarsın. “Elin gâvuru bile doğru yolu buldu” diyerek böbürlenir durursun.

Aynı ülkeyi paylaştığın birileri, senin yaşadığın gibi yaşamıyor, senin inandığın gibi inanmıyor mu, senin sevdiğin siyasetçiyi sevmiyor mu, o zaman o mutlaka Rum’dan Ermeni’den dönmedir. Yahudi asıllıdır. Kürt’tür. Selanik göçmenidir. Bilmem nedir. Çünkü nedense “saf Türk” olsa hiçbir şeyden şikâyet etmeyeceğine, tüm toplumsal değerlere harfiyen uyacağına, başkaldırmayacağına, sorgulamayacağına inanırsın. Devletin kutsallığına inanırsın, nedenini bilmeden. İnsanın bireyselleşmemesi, kendi başına özgürce yaşamaması gerektiğine inanırsın. Çünkü sen bunu başaramamışsın, izin verilmemiş sana. Kimse de yapabilsin istemezsin.

1010310_10151553348319139_2097369200_n

Senin, aslında dinin, imanın, inancın yüzünden değil, toplumsal baskılar ve onaylanma ihtiyacın yüzünden yaşayamadığın o hayatları yaşayabildiğine inandığın herkesten nefret edersin. Senin gibi olmayan bizlerin, kıskanılacak hayatlar yaşadığımızı sanırsın. Sana göre her şeyin kaymağını yiyen bizizdir. Sen hep tencerenin dibini kazımışsındır.

Bilmezsin ki, bizle değil, sermayenin ve iktidarın sahipleriyle görülecek hesapların var. Bilmezsin ki, o kutsal diye puta çevirip tapındığınız devlettir seni toplumsal baskıların kucağına iten, ezen, ezilmiş hissettiren.

Senden olmayan bizler arasında gayrimüslimler ve gayri Türkler de var, doğru. Peki, gayrimüslim ve gayri Türk’ün senin için birer tehdit olduğu fikrine hangi nedenle kapıldın?

Müslüman’ım diyorsun, İslam bu değil diyorsun, İslam barış dini, mesajı evrensel diyorsun. İslam’da hiçbir ayrım yok diyorsun.

Peki, inandığın Tanrı’ya nasıl açıklayacaksın Rum, Ermeni, Yahudi, Kürt v.s… düşmanlığını ahirette? “Onları da ben yaratmadım mı?” dediği zaman sana, ne diyeceksin?

İstanbul kazansın diye canını dişine taktığın Olimpiyatların tanıtım videolarında yoktun. Ahlaksız modern pis çapulcularla doluydu görüntüler. Dininin, inancının direği, koruyucusu kabul ettiğin iktidarın, ülkeni Batı’ya tanıtırken, yıllardır seni düşman ettiği “modern”leri almış yalnızca görüntüye. Sordun mu kendine niye diye? Olsun, düşünmene gerek kalmadan buna da hazır bir cevap bulur ezberletirler. Sen de mutlulukla tekrar edersin ne zaman düşünsen.

Mesele din değil; senin inancın, yaşam tarzın da değil. Mesele, seni böylesi sınıfsal komplekslere gark eden sistem, siyasetçiler, para babaları. Faiz lobisi onlar. Biz değiliz.

Mesele, senin sorgulamayışındır. Sorgulamayı, sorular sormayı günah ya da ayıp zannedişin. Mesele, senin yetiştiğin çevreden farklılaşma cesareti gösteremeyişin.

Mesele senin sadece kendi aklınla düşünemeyişin.

One thought on “AKP Seçmeninin Nefret Motivasyonları

  1. Müberra

    Papağan misalisiniz,alayınız aynı şeyi söylüyo.şu anda senin yaptığın şeyin eleştirdiğin şeyden zerre kadar farkı yok.”karşı tarafı” suçladığın şeyin aynısını yapmışsın.sen de öğrendiklerini tekrar ediyosun.sana öğretilen bu pencereden o seçmenlere bakmaya çalışıyosun.sen bu yargılarının gerçek olduğuna katıksız inanmışsın.yıllardır bu insanlara addedilen şeyleri tekrar etmişsin.bir de çıkıp onların gözünden bakmayı dene.çok şükür herkesin beyni var bu ülkede bi şüphen olmasın,kimse saf değil kandırılmış değil.bir ülkenin yüzde 50 sinin “düşünmüyor” olması mümkün değil.matematiksel olarak bile.bi gün de gerçek anlamda ön yargılarını bi kenara bırak ve neden bu insanlar 12 senedir bu adamı iktidarda tutuyo,sizin görmeyip onların gördüğü şey nedir? diye kendine dürüst bir şekilde bu insanların gerçek perspektifinden bakarak sor.eğer cevabı bulamazsan müberracım bana anlatırmısın diyerek mail kutumu yeşillendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.