Ritüel Seven Hanımlar için Evde Yapılacak Hıdrellez Etkinlikleri

Hanımlar evet, mistisizmden hiç anlamayan pür pozitivist beyler bu yazı ve önerilerden uzak dursun lütfen. Zira evet biliyoruz, bunların hepsi cart curt, evet biliyoruz.

Evet ritüel sever hanımlar, şimdi başbaşa kaldığımıza göre kökü Hızır-İlyas kültüne, onun da kökü ta pagan dönemlere uzanan Hıdrellez’i basit birkaç ritüelle nasıl kutlayacağımızı hatırlayalım. Bu arada dini bütün hanımlar korkmasın, bu egzersizler insanı dinden çıkartmaz.

Hıdrellez Kolaj (2)

Hıdrellez’in hemen her kültürde başka başka kutlanma biçimleri var. (Bu yazıda yer almayan yöntemler bilenler lütfen yorum olarak eklesin, seneye onları da yapalım). Temel amaç, baharın gelişini, doğanın tümüyle uyanışını, bereketi, bolluğu, aslında bir bütün olarak yaşamı ve var oluşu kutsamak, kutlamak. (Neden beylerin ekseriyetinin ritüellere ilgisiz olduğunu da anlamış olduk bu cümleden).

Ritüllere gelince:

 • Eve giderken taze çiçekler alıyoruz. Bu önemli. Hemen suya koyup vazoyu evin orta yerine yerleştiriyoruz. Bir dalını kırıp kapımıza asıyor ya da bantlıyoruz. Böylece Hızır, evimizi daha kolay bulabilir, iyi ruhlar (Şamanizm bebeyim) kapımızdan içeri girebilir.
 • Evde yoksa bir de adaçayı alın eve giderken, birkaç dal adaçayını ucundan hafifçe yakıp evde dolaşıyor, her odaya girip çıkıyoruz. Çünkü kötü ruhları (modern dil ile kötü enerjileri) kovuyoruz böylece.
 • Bugün mutlaka banyo yapılır. Son dökünme suyumuza eve aldığımız çiçeklerden birkaç dal kırıp atıyoruz. Balkonunuzda, bahçenizde bulunan çiçeklerden de minik minik koparıp içine atarsanız daha iyi olur. Bu Batı Trakya taraflarında hala uygulanan bir gelenekmiş. Taze çiçekler suya atılıp, mutlaka son banyo suyu olarak bu su dökünülürmüş. Ben en çok bunu sevdim. Balkonumda ne kadar çiçek varsa birer dal koparıp attım. Şimdi hemmen banyo yapıp çiçeklerin içinde beklediği suyla yıkanacağım.
 • Sirke, annelerimiz ve mistizm desem birçoğunuza bir sürü şey çağrıştırır. Evet, hepsi Hıdrellez’de de geçerli. İçine azıcık sirke attığınız suyla evin yerlerini, dolaplarını silebilir, ayrıca yine azıcık sirke dökülmüş suyla elinizi yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Tüm bunları yaparken, hayatınızdan nelerin eksilmesini ve hayatınıza nelerin katılmasını istediğinizi düşünebilir, dileklerinizi dileyebilirsiniz.

Tek tek yazdığı dileklerini gül ağacının dibine gömdüğü halde sabah ezanında uyanıp o kağıdı alamayanlara ya da bu ritüeli hiç gerçekleştiremeyenlere dev hizmet!  Dilekleri kağıda tek tek yazın, sessizce, kimseye bir şey söylemeden. Sonra evi barkı ateşe vermemeye dikkat ederek uygun bir yerde yakın. Ateş, özellikle Şaman inancında temizleyici ve arındırıcı bir güçtür. Zaten şenliklere katılanlar bu nedenle üstünden atlar.

İşte bu kadar. Her ritüel, en az dua kadar, esasen insanın kendini güdülemesi ile ilgili, insan zihninin ürettiği neşeli oyunlar. Büyüdük diye, rasyoneliz diye oynamayacak mıyız yani?

Sevgiler, öpücükler…

One thought on “Ritüel Seven Hanımlar için Evde Yapılacak Hıdrellez Etkinlikleri

 1. Aslı M.

  Bu da benden:) Bunu yazıp, gömüp yakmalı;)

  Sevdiğim kim varsa, kendim de dahil, sevebileceğim herkes de dahil.
  Sağlığı iyi olsun.
  Kalbi ritmini çalsın. Yanakları kiraz pembesi, dudakları bal olsun. Teni sıcak kalsın, enerjisi dışına taşsın. Ciğerlerinden nefes, midesinden gurultu, bacaklarından güç eksik olmasın. Kanı bol olsun, damarlarında dönüp dönüp dolaşsın. Sevdikleriyle bir arada olsun. Kolu kollarına değsin, gözü gözlerinin içine baksın. Lafları birbiriyle başlasın. Nesi varsa, bölüşecek biri olsun; nesi yoksa, bulup getirecek biri olsun. Bu birileri az ama öz olsun. Bazıları dünyada tek olsun. Sevgisinin tamamını harcasın. Harcasın ki, ona büyük bir miras kalsın.
  Sevmekten bıkıp usanmayacağı biri olsun. Onun yeri ayrı olsun. Onu soysun, başucuna koysun ama yalan uydurmasın. O her şeyine, her haline tek tanık olsun. Bir hareketiyle güldüren, bir hareketiyle ağlatan olsun. Duyguların hepsi onda olsun. Kalbi buna teslim olsun. Bütün şarkılar onu anlatsın. Aşık olsun, sırılsıklam olsun. Kurumasın. Yapmaktan bıkıp usanmayacağı bir işi olsun. Başarının gerçek adının bu olduğunu unutmasın. İbadet eder gibi, bu keşfini her gün yeniden kutlar gibi, onu yapıp dursun. Yaptıkça daha iyi yaptığını görsün. Daha iyi yaptıkça bunu başkaları da görsün. O başkalarının bunu gördüğünü, dış gözüyle görsün, iç gözüyle işine baksın. Neşesi bol olsun. Kendini mutlu etsin, durduk yere neşelenmek nedir bilsin. İçinde bir şey durup durup zıplasın. Duydukları, gördükleri onu gıdıklasın, kahkaha attırsın. Gürültü çıkarsın. Saçma şeyler söylesin. Çocuklukta en şımardığı ana, sık sık gidip gelsin. Nereye gidip geldiği bilinmesin. Değiştirmek istedikleri değişsin. İçte ve dışta, iyi günde ve kötü günde tadilat yapsın. Eskilerini atsın! , ruhunu havalandırsın. Kapıda hep kamyonu dursun. Dilediği yere taşınsın. Kendinden taşınmak isterse, içindeki güç, dışındaki sevgi ona yardımcı olsun. Bileği, bütün alışkanlıklarıyla, bağımlılıklarıyla güreşsin. Bir şey ona sürpriz olsun. Günlerinden bir günü, bir pakete sarılı olsun. Açılınca, içinden hiç beklemediği güzel bir haber çıksın. Bu gün üçyüzaltmışbeş’ten herhangi biri olsun. Öylesine bir pazartesi, arkaya kavuşturduğu ellerinde, unutulmaz bir salı saklasın. Öyle tahmini mümkün olmayan bir şey olsun ki bu, hayatın zekasını anlatsın. Bir hayali gerçek olsun. Bir hayale gözünü yumsun. Peşinden koşup, onu sobelesin. Hayalini kendinden saklamasın. Bir çizgi filmde olduğunu, her şeyin mümkün olduğunu unutmasın. Bu duayı okusun. Kendi sesiyle duysun. Duası gerçek olsun. Her kelimesine şükretsin. Tek satırına nazar değmesin. Amin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.